Jak mít doma originální, zajímavou, ale přitom praktickou podlahu, která se tak snadno nepoškodí, vydrží dlouhá léta a nevyžaduje náročnou údržbu? Tak, že si pořídíte parkety nebo dřevěné podlahy. Jenže po několika letech je třeba počítat s jejich rekonstrukcí.

Parkety jsou velmi efektivní – působí hřejivým dojmem dřeva, vypadají zajímavě a zpestřují tak interiér, mohou se po nich prohánět děti i zvířata, aniž by je nějak zásadně poškodili – a jejich běžná údržba je velmi snadná. Stačí je zamést a vytřít. A dřevo je přitom hřejivé, takže ani není třeba mít koberce. Jenže po čase bychom měli začít přemýšlet nad tím, jak podlahám vrátit původní lesk, který se lety používání samozřejmě ztrácí. Řešením je broušení dřevěných podlah, případně broušení parket. A s tím pak souvisí i jejich nové nalakování a olejování.

Jak na to

Pokud si na to troufáme, máme dost času a jsme dostatečně manuálně zruční, můžeme se do broušení parket a podlah pustit na vlastní pěst. Vhodné přístroje je možné si půjčit a s nějakými těmi znalostmi z teorie a praxe by se to mělo dát zvládnout. A nebo si můžete zjednodušit život a povolat si na tyto práce profesionály, kteří se broušením dřevěných podlah a jejich rekonstrukcemi zabývají doslova denně a mají to proto v malíku. Přivezou si veškeré potřebné přístroje i vybavení a vy nad opravami nestrávíte ani minutu svého vzácného času.

Předem vyčistit

Ještě než se do této akce pustíte, je třeba mít na mysli, že parkety a dřevěné podlahy je potřeba před samotným broušením nechat důkladně vyčistit. Stejně tak je nutné zatlouct do nich všechny potencionálně vyčuhující hřebíky a zajistit, aby se žádný kousek podlahy nemohl volně pohybovat. To vše by mohlo mít nedozírné následky. Ale pokud chcete, o všechny tyto přípravy se postarají profesionálové, takže si nemusíte dělat starosti s vůbec ničím.