Je bohužel smutným faktem, že nic nevydrží věčně. Pokud si pořídíte novostavbu nebo zcela zrekonstruujete stávající byt či dům, radost z úžasných nových věcí vám nevydrží věčně. Stačí pár let a vše se začne rozpadat a brzy nastane čas na novou rekonstrukci. A to se týká i schodů a schodišť – a jejich údržba je zvlášť důležitá.

Možná jste dosud schodům nepřikládali zvláštní pozornost. Slouží, jak mají, nikdo nezkoumá jejich krásu, ale všem jde o praktičnost. Jenže právě údržba schodišť je důležitá, aby na nich nedocházelo ke zraněním, aby se nerozpadala a neodlamovaly okraje schodů a celkově aby se schodiště brzy neocitlo v havarijním stavu. Abyste tomu předešli, měli byste mít na mysli dvě věci. Tou první je důkladné a profesionální čištění schodů a schodišť. A tou druhou zase poctivá renovace schodů.

Vyčistit do detailů

Nezáleží na tom, jestli máte kamenné či dřevěné schody, jestli jsou ze žuly, mramoru či teraco. Jestli jde o schodiště přes dvě patra domu nebo jen pár schůdků před vstupními dveřmi. Všechny je třeba pravidelně uklízet – jenže zametání a vytírání je jen základním minimem. Jednou za čas je vhodné objednat si profesionální čisticí firmu, která vše vyčistí důkladně a tak, že schodiště bude rázem vypadat jako právě dostavěné. V každém schodu je totiž zažrané neuvěřitelné množství špíny, v každém záhybu a každé rýze se skrývají miliony bakterií a mikrobů, všude se to jen hemží mikroogranismy, které okem nevidíme, ale které nás mohou ohrozit. Profesionální čističi vás jich zbaví a navíc nabídnou impregnaci a desinfekci či protiskluzové nátěry, které vám prokáží velkou službu.

Opravit i upravit

Druhou fází, která nemine žádné schodiště, je rekonstrukce. Po čase zjistíte, že máte tu ulomený roh, támhle zase hlubokou rýhu a jinde odrolený celý schod. To vše lze spravit a schodiště může brzy vypadat jako nové. A pokud to zanedbáme a opravu neprovedeme? Koledujeme si o nepříjemná zranění i nutnost v budoucnu stavět úplně nové schodiště.